Původ příjmení Paroubek

Text dotazu

zajimal by mne jazykovy puvod prijmeni Paroubek. Tez by mne zajimalo, kde by se dalo zjistit odkud se vzala i dalsi prijmeni - zda byla na toto tema vydana nejaka zajimava publikace, ktera by se dala pujcit v knihovne. Dekuji mnohokrat.

Odpověď

Paroubek zdrob. z nář. A paruba = paseka; z nadávky sedlákům u Městce Králové.
cit. MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upravené vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8
nebo MOLDANOVÁ, Dobrava.Naše příjmení. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1983 (Mír 3). 289 s.

Při hledání jsme dále prověřili tyto dokumenty: (bibl. záznamy jsou z České národní bibliografie [CD-ROM], neřazeno):

O českých příjmeních / Josef Beneš. -- 1. vyd. -- Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. -- 355, [1] s. ; 8°. -- (Studie a prameny ; Sv. 14) (Práce ČSAV).

O českých příjmeních : Rejstříky / Josef Beneš ; sestavila Věra Doležalová. -- Praha : Academia, 1970 (ST 05). -- 203, [1] s. ; 8°. -- Zvl. příloha Zpravodaje Místopisné komise ČSAV.

Naše příjmení : Studie ku poznání příjmení československých, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jejich původu a smyslu / Sepsal Antonín Kotík. -- Nové, [2.] vyd. -- Praha : Jan Kotík, 1897. -- 288 s. ; 8°

Příjmení v současné češtině : jazyková příručka / Miloslava Knappová. -- 1. vyd. -- Liberec : AZ KORT, 1992 (Nové Město nad Cidlinou : Agrodat). -- 185 s. : tab. ; 21 cm. -- Jmenné rejstříky. -- Odkazy na lit. -- Pozn. o autorce. -- ISBN 80-900008-9-4 (brož.)

Naše a cizí příjmení v současné češtině / Miloslava Knappová. -- Liberec : Tax Az Kort, 2002. -- 256 s. ; 22 cm. -- Obsahuje bibliografii. -- ISBN 80-238-8173-6 (váz.)

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení / Vladimír Mates. -- Vyd. 2.. -- Praha : Epocha, 2002. -- 319 s. ISBN 80-86328-10-4

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka / Vladimír Mates. -- Vyd. 1. -- Praha : Epocha, 2003. -- 381 s. ; 22 cm. -- Obsahuje rejstřík. -- ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem / Vladimír Mates. 1. vyd. -- Praha : Epocha, 2004. -- 298 s. ; 22 cm. -- Obsahuje bibliografické odkazy a rejstřík. -- ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

Pokud máte zájem o další monografie týkající se problematiky původu jmen, využijte katalogy knihoven ČR, např. http://www.caslin.cz, http://www.jib.cz nebo katalogy jednotlivých knihoven, např. katalog Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje je dostupný na http://aleph.svkpl.cz