Původ příjmení Nedvěd

Text dotazu

Odkud se vzalo příjmení Nedvěd, z jakého století je a které byli první významné osobnosti tohoto jména?

Odpověď

Nedvěd - 1390, ze slova medvěd disimilací dvou retných souhlásek m, n; podle osobních vlastností. 385. nejrozšířenější příjmení, dvanácté nejčastější od písmene N.

František Nedvěd (1876-1943), představitel OMLADINY, novinář

Zdroj:
Jména tajemství zbavená 2. Praha, 2003
Naše příjmení. Praha, 2004

Pro vice informaci se zkuste obrátit na
jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český:
www.ujc.cas.cz