Původ příjmení Návratová

Text dotazu

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat, jest-li lze zjistit příjmení Návratová.

Odpověď

Návratová - je z obecného slova návrat, je blízce příbuzné příjmení Navrátil, takže může mít i stejný původ, u jména Navrátil se píše toto: Navrátilové byli především ti, kdo utekli z určiteho panství, zbavili se všech robotních a jiných povinností a odešli do světa za lepším. Tehdy to bylo značné riziko a mnohým se vedlo asi zle, a tak se někteří z nich zase vrátili a stali se z nich navrátilové, návratové. Sledováni celou obcí, jak dopadnou, jaký trest je postihne atd., atd. Jistá část Navrátilů je mohla dostat poté, co se navrátila z ciziny, např. z řad pobělohorských exulantů.

Prameny:
MATES, Vladimír: Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastejších příjmení. Praha : Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.

MOLDANOVÁ, Dobrava: Naše příjmení. Vyd. 2, uprav. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.