Původ příjmení Merhulík

Text dotazu

Dobrý den,
jako malému chlapci mi bylo po rozvodu rodičů změněno příjmení,pátrám po
kořenech svého původního příjmení,jak asi vzniklo a kde se nejčastěji
vyskytuje? Děkuji za jakékoli informace.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Merhulík jsme v dostupných zdrojích nenalezli. Nalezli jsme pouze tvar příjmení Merha, pocházející ze slovesa merhovat = skládat z různobarevných čtverečků.

Toto sloveso pochází ze slova obecného významu : merhy = pruhy.

Další tvary příjmení jsou Merhaut, Merhout, Merhutík.

Doporučujeme Vám obrátit se ještě na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz .