Původ příjmení Majerová

Text dotazu

Jaký je původ jména Majerová

Odpověď

Majer (ale i Maier, Mayer, Maýr, Meier) pochází z německého apelativa Meier = pův. správce dvora, pak jeho lenní držitel, posléze velký sedlák; u židů z meir = učitel. (MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1983. 289 s.)

Příjmení Majer je počeštělé jméno původního německého MEIER nebo židovského MEIR. V obou případech jde o kategorii "podle stavu zaměstnání". Meier, jak o tom svědčí německé historické prameny, bylo původně označení "správce dvora", ve smyslu velkostatku, kterého touto funkcí pověřil sám majitel. Dalším vývojem došlo ke změně: z pouhého správce se stal nájemce neboli
pachtýř. Ještě později se nájemce transformoval v majitele dvora nebo také ve velkostatkáře. (V Rusku to byl kulak.) Pokud některý Majer má židovské předky, patrně ví, že výraz meir znamerná
učitele. V našich Majerech se tedy střetávají donedávna dva naprosto antagonistické světy. Německý a židovský. 124. nejrozšířenější příjmení. Třinácté nejčastější od M. V ČR 7 720 Majerů.
(MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. 2. díl, Malá encyklopedie nejčastějších příjmení. Jména na 251.-501. místě. Vyd. 1. Praha : Epocha, 2003.381 s. )