Původ příjmení Latinák

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit původ příjmení Latinák. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Antonín Kotík ve své publikaci Naše příjmení zařazuje příjmení Latinák
do skupiny příjmení, které označují nějakou činnost, zaměstnání, úřad
nebo důstojenství. Tato příjmení obvykle vznikala přirozenou cestou od
profese jeho nositele – kovář > Kovář.
Příjmení Latinák vzniklo obdobným způsobem. Autor jej řadí do skupiny
příjmení odvozených od profesí spojených s vědeckým prostředím. Ve
stejné kategorii tedy nalezneme např. příjmení: Doktor, Bakalář, Knižák,
Žáček, Felčárek apod. Původ příjmení Latinák lze tedy dle této publikace
spatřovat v profesi člověka, který nějakým způsobem pracoval s latinským
jazykem.
Máte-li zájem o další informace o Vašem příjmení, obraťte se, prosím,
na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR:
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna