původ příjmení Konvalina

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych vědět původ příjmení Konvalina

Odpověď

Dobrý den,

původem příjmení Konvalina/Konvalinová se rovněž zabýval Český rozhlas ve svém pořadu "O původu přijmení", kde na svých stránkách uvádí:

Příjmení Konvalina je odvozeno ze jména květiny konvalinky vonné. V květomluvě měla konvalinka význam „láska na první pohled“. Je to ovšem zároveň květina trochu zrádná, protože je jedovatá, přesto se používala i v lidovém léčitelství – jako první údajně doporučovala používat konvalinku k léčebným účelům sv. Hildegarda z Bingenu (11. století), ona sama jí léčila padoucnici a vředy. Příjmení Konvalina mohlo být motivováno tím, že dotyčný konvalinky pěstoval, užíval v léčitelství, měl např. konvalinkový vzor na oblečení nebo na domě apod. V současnosti žije v ČR 689 nositelů příjmení Konvalina, rozšířenější je zdrobnělé příjmení Konvalinka, to nosí 1061 obyvatel.

(Zdroj: D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 90; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 155; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 198; M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 46)

Pokud jde o četnost příjmení na území ČR, nebo o statistické údaje týkající se příjmení Konvalina/Konvalinová, naleznete je na webových stránkách nasejmena.cz.

Použité zdroje

Česky a hezky: O původu příjmení. In: Český rozhlas [online]. ©Český rozhlas , 1997-2018. 3. 1. 2017. [cit. 2018-01-31]. Dostupné z: http://www.rozhlas.cz/[…]/konvalina--1712273

Naše jména [online]. [cit. 2018-01-31]. Dostupné z: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php