původ příjmení Koneš (Konesz), Kalmán, Kubíček (Kubiczek)a Trzyniecki

Text dotazu

Prosím o zjištění původu příjmení Koneš (Konesz), Kalmán, Kubíček (Kubiczek)a Trzyniecki.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kalmán vzniklo pravděpodobně z maďarské podoby osobního jména Koloman (z turečtiny „zbytek, zůstatek“ nebo z keltštiny „poustevník“).

Příjmení Kubíček patří k početné skupině příjmení vzniklých z osobního jména Jakub.

Bohužel, nepodařilo se nám najít informaci o původu příjmení Koneš a Trzyniecki. V případě příjmení Trzyniecki se ovšem můžeme domnívat, že bylo odvozeno z místního jména Třinec (polsky „Trzyniec“).

Dle statistik Ministerstva vnitra bylo ke dni 4. 6. 2012 na území ČR zaevidováno 24 osob s příjmením Konesz, 21 osob s příjmením Konešová, 14 osob s příjmením Kalmán, 9 osob s příjmením Kalmánová, 5787 osob s příjmením Kubíček, 5767 osob s příjmením Kubíčková, 23 osob s příjmením Trzyniecki a 21 osob s příjmením Trzyniecká.

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004.

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx