původ příjmení Koldínský

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vystvětlení původu příjmení Koldínský.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Koldínský jsem bohužel nenalezla v žádné námi dostupné
publikaci. Domnívám se, že by mohlo jít o příjmení, které je odvozené z
místního jména - Koldín.
"Označovat člověka podle místa jeho původu či majetku bylo obvyklé u šlechty
stejně jako u měšťanů už od středověku. Způsobů odvozování je řada -
nejčastější jsou příjmení odvozená z místních jmen příponou -ský." (In:
Moldanová, Dobrava. Naše příjmení . 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1983. 289
s.)