Původ příjmení Kaleta, Brąclik a Chodura

Text dotazu

Dobrý den, jaký je prosím význam a původ příjmení Kaleta, Brąclik (popřípadě Brunclík)a Chodura?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení  Kaleta bylo odvozeno z osobního jména Gallus ( = obyvatel Gálie).

Příjmení Chodura  vzniklo taktéž odvozením z křestního jména. V tomto případě se jednalo o jména slovanského původu - Chotibor, Chotimír apod.

Třetí Vámi uvedené příjmení Braclik není v nám dostupných publikacích uvedeno. Vysvětlení ovšem můžete nalézt k Vámi zmíněné variantě Brunclík. Příjmení pravděpodobně bylo odvozeno od bájného hrdiny Brunssíka. V úvahu připadá i varianta odvození z moravského nářečního slova brunclík = buclatý chlapec.

 V roce 2012 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 548 mužů a 568  žen s příjmením Kaleta/Kaletová, 240 mužů a  243 žen s příjmením Chodura/Chodurová a 681 mužů a 707 žen s příjmením Brunclík/Brunclíková.

Zdroje:

* Příruční mluvnice češtiny. 1. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4.

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/