Původ příjmení Jurák

Text dotazu

Prosim Vas uz dlouho mne vrta hlavou prapuvod meho prijmeni Jurák a tak vas prosim o pomoc.

predem dekuji

Odpověď

Dobrava Moldánová ve své publikaci Naše příjmení uvádí, že příjmení Jurák vzniklo jako zhrubělá forma příjmení Jura, které se odvinulo od nářeční podoby křestního jména Jiří, jež je českou verzí řeckého jména Georgios.

Vývoj tedy mohl vypadat zhruba takto: řec. Georgios > české Jiří > nářeční Jura > přechod z křestního jména k příjmení Jura > následná tvorba alternativ jako např. Juřík, Juřička, Jurčík a mj. Jurák