Původ příjmení Ivan, Hyban

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o zjištění původu příjmení IVAN, případně HYBAN.
Děkuji za ochotu.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy Moldanová, D. Naše příjmení. 2004. :

Ivan = slovanská podoba osobního jména Jan, též pták rákosník, české příjmení Ivan je jen ve starší době: 1484 Albrecht Ivan, 1519 Mik. Ivan z Trojan.

Jan = z lat. Johanes a to z hebrejštiny Jochánán = bůh je mocný

tolik kniha. K jménu Hyban jsem záznam nenašla, pouze tvar jména  Hýbl = Hübel =kopeček.

Pokud máte zájem můžete svůj dotaz poslat do Ústavu jazyka českého AV ČR e-mail:

poradna@ujc.cas.cz