původ příjmení HYKL (HYKEL), VINECKÝ

Text dotazu

Dobrý den,
zdravím Vás.
Ráda bych znala původ příjmení Hykl (příp. Hykel) a Vinecký.
Děkuji předem za jakékoliv informace.
hana hyklová

Odpověď

Dobrý den,

 

příjmení Hykl vzniklo pravděpodobně jako zkrátka nebo zdrobnělina jednoho z osobních jmen nebo příjmení začínajících slabikou „Hug-„. Příjmení Vinecký vzniklo nejspíše z místního jména Vinec (obec u Mladé Boleslavi).

 

Dle statistik Ministerstva vnitra zpřístupněných na stránkách http://kdejsme.cz současně žijí na území ČR 202 osoby s příjmením Hykl (nejvíce v Praze, Frenštátu pod Radhoštěm a Kopřivnici), 177 osob s příjmením Hykel (nejvíce v Kopřivnici), 407 osob s příjmením Hyklová a 19 osob s příjmením Hykelová (podoba „Hyklová“ se zjevně používá jak jako přechýlená tvar příjmení „Hykl“, tak jako přechýlený tvar příjmení „Hykel“). Dále dle těchto statistik žijí na území ČR 42 osoby s příjmením Vinecký a 47 osob s příjmením Vinecká (nejvíce v okolí Černošic).

 

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Použité zdroje

Beneš, J.: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 1998.

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha : Mladá fronta, nakladatelství SSM, 1983.
 
http://kdejsme.cz

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.05.2016 15:19

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu