původ příjmení Hulla

Text dotazu

dobrý den, prosím o původ příjmení Hulla.

Odpověď

Dobrý den,

odbornice na česká příjmení Dobrava Moldanová ve své publikaci Naše příjmení (2010) uvádí, že příjmení Hulla je podobně jako Hůla nebo Hula odvozené z přídavného jména „holý“. Příjmení Holý vzniklo jako přezdívka bezvousého a, jak zmiňuje Vladimír Mates v knize Jména tajemství zbavená (2002), patří tak ke jménům odvozeným z tělesných a duševních vlastností. „Takové pojmenování si vysloužili v podstatě lidé dvojího druhu: A) Mladí, tedy nedospělci, kterým – kromě vlasů – chybělo veškeré další ochlupení (eo ipso byli tedy nezralí, i pokud jde o psychiku). [nebo] B) Dospělí muži, kteří postrádali vlasy!“ (s. 85-86)

V dnešní době nosí příjmení Hulla v ČR 13 osob, přičemž nejhojněji je zastoupeno v oblasti Prahy.

Zdroje:

KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. s. 26. ISBN 80-238-8173-6.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. s. 85. ISBN 80-86328-10-4.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. s. 66, 70. ISBN 80-86781-03-8.

https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Hulla/hustota/

https://www.prijmeni.cz/search.php?name=hulla&t=0