Původ příjmení Houdek, Laichter

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: Dobrý den. Zajímal by mě význam těchto dvou
příjmení:
1) příjmení "Houdek"
2) příjmení "Laichter" (popř. Leuchter)

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Houdek vzniklo ze slova "houdek", které je nářečním (dosud používaným na Chodsku) pojmenováním pro houslistu.

Příjmení Laichter vzniklo z německého "Laichter" - "zvěroklestič" nebo z místního názvu Leuchten.

Dle statistik Ministerstva vnitra (stav ke dni 15. 7. 2009) žije na území ČR
1806 mužů s příjmením Houdek, 7 žen s příjmením Houdeková a 1890 žen s příjmením Houdková; 13 mužů a 11 žen s příjmením Laichter / Laichterová.

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx