Původ příjmení Harásek

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se dozvěděl původ příjmení Harásek.

Odpověď

Dobrý den,
příjemní Harásek vzniklo ze Slovenského Hára.
Hára - ze sl. hárat = běhat, jet rychle, hořet, též Harazím, počešť. osobní jméno Erasim, Erasmus z řec. Erasmos = hodný lásky, milovaný, z osobního jména Hartman apod. ze sl. harašit;  Haráč, Harák, Haralík, Harásek, Harášek, Haraším, Harašín, Harašta

Četnost přímení viz. odkaz:http://www.prijmeni.cz/Har%C3%A1sek

Použité zdroje

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.