Původ příjmení Hamšík

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na původ svého příjmení - Hamšík. Dosud jsem to nikde nenašel, má domněnka je, že pochází z maďarštiny, kde se stejné či podobné příjmení vyskytují (Hamsik, Hamzsik, Hamssik), i když nevím, co znamenají. Na našem území existuje minimálně od 18. stol., také podobná příjmení Hamžík, Hamža, Hamsík apod.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Podle D. Moldanové příjmení Hamsik, Hamsík vznikla z osobního jména Abrahám (starozákonní os. Jm.= otec množství, vznešený otec).

Pramen:

MOLDANOVÁ, Dobrava.Naše příjmení, Praha: Agentura Pankrác, 2004.