Původ příjmení Černohous

Text dotazu

Rád bych se dozvěděl původ příjmení Černohous.Největší hustota Černohousů je
určitě v obci Jamné n.Orlicí, okr.Ústí n.Orl. Z celkového počtu obyvatel
v Jamném n.Orl. cca 700 je (nebo bylo) asi 30 rodin s příjmením Černohous.

Odpověď

Příjmení Černohous vzniklo z místního jména Černousy (vložením hiátového -h-) a znamenalo "lidé s černými vousy" (staročesky úsy). Tuto informaci jsem získala z knihy Naše příjmení od Dobravy Moldanové, která vyšla v roce 2010. V jiných knihách zabývajících se touto tematikou jsem bohužel toto příjmení nenalezla.