Původ příjmení ČEDÍK, PETRUS, BOČÍNSKÝ

Text dotazu

Hledám původ příjmení Čedík, Petrus, Bočínský.

Odpověď

Dobrý den, odpovídáme na Váš dotaz zaslaný prostřednictvím služby Ptejte se knihovny.

K původu příjmení ČEDÍK:

  • zdrobnělina k příjmení Čada (staročeská A čas = hoch, jinoch; čada, čáda = dívka), někdy z A čad = čoud (přeneseně: snědý člověk)

viz
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004, s. 38, 39. ISBN 80-86781-03-8.

původu příjmení PETRUS:

  • vlašská přípona, ne latinská k příjmení: PETR - jméno apoštola, který se stal zástupcem Kristovým na zemi; z řec. A petros = skála, skálopevný

viz
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004, s. 138. ISBN 80-86781-03-8.

k původu příjmení BOČÍNSKÝ:

  • BOČEK = nemanželské dítě; smál se, až se za boky (jindy za břicho)  hodně popadal; (zastarale), bočit se = nadýmat se, vypínat se, vytahovat se; slangově bokovat = zahýbat manželce , manželovi, popř. i milenci/e; bokovka (bočnice) = příležitostná milenka (narozdíl od stálé, tj. trvalky); Boč - o. Karlovy Vary; Bočkov - (zaniklá) část obce Rožmitál na Šumavě (Český Krumlov); Bočák (zhruběle ?), Boča(á)n, Bočáň, Bočánek, Bočinec, Boči(í)nský, Bočkovský, Bočoun (opět zhruběle ?), Boch, Bok, Poboček (?). Může být i ve své většině odvozeno od nářeční podoby "bočan" (valašsky např. "bocan/bocáň; slovensky bocian) pro čápa.

viz
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: jména na 251. - 501. místě, Adam-Žižka: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. Sv. 2. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003, s. 38-39. ISBN 80-86328-30-9. (uvádím zde pouze část poměrně obsáhlého hesla)

Jste-li čtenářkou Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, uvedené tituly i mnohé další (týkající se původu příjmení) lze nalézt v elektronickém katalogu na: http://aleph.svkpl.cz.