Původ příjmení Čechovičová

Text dotazu

Dobrý den, prosím, zda byste mi neporadili,jak mohu zjistit původ nebo význam svého příjmení. Zkoušela jsem hledat v publikacích "naše příjmení",ale jelikož původ mého rodu sahá někam do Jugoslávie či Maďarska, nepodařilo se mi ho mezi českými jmény najít. Jmenuji se Čechovičová

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Čechovič je uvedeno spolu s obdobnými jmény, které byly odvozeny od slova "Čech", v knize Jména tajemství zbavená. O původu příjmení Čech jehož obdobou příjmení Čechovič je, se zde píše:

"Příjmení Čech, etnické jméno, dostávali příslušníci našeho národa v cizině, jednak jako odlišující doplněk ke stejně znějícím křestním jménům, jednak jako příjmí specifikující cizí původ. (...) Moderní názory na původ jména "Čech" předpokládají souvislost s kořenem "čel-"obsaženým v pojmech "čeleď", ale i "člověk" (rusky "čelověk") apod. Tímto způsobem dojdeme k výkladu "sví lidé", "naši", "našinci". ( Podobné interpretace existují i u řady dalších národních jmen.) Na druhou stranu měl výraz "čech" už před staletími, o tom nepanují žádné dohady jazykovědců, tím méně historiků, význam "peníze", "prach", "money", Geld", "děňgi"...V Rusku, v Polsku, na Ukrajině říkali "čechi" kdysi v Evropě tak rozšířenému platidlu, jako byly české groše."

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. Malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2.vyd. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4. s.40

Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 35 mužů a 43 žen s příjmením Čechovič/Čechovičová.

(Statistiky Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/sprava/informat/cetnost/index.html)