Původ příjmení Bruthans a Pinkas

Text dotazu

Zajímalo by mne jaký původ a význam mají příjmení
Bruthans a Pinkas.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bruthans vzniklo pravděpodobně spojením dvou německých slov - Bruder Hans = bratr Jan. Příjmení Pinkas je židovského původu. Odvozeno bylo z osobního jména Pinchus, Pinkas = požehnaný.

Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 63 mužů a 56 žen s příjmením Bruthans/Bruthansová a 550 mužů a 539 žen s příjmením Pinkas/Pinkasová.

Použité zdroje a literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

* Statistiky Ministerstva vnitra:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx