Původ příjmení Bažata

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je dohledatelný původ příjmení Bažata.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pátrala jsem a o příjmení Bažata se mi podařilo zjistit následující:

Příjmení Bažout nebo Pažout, mají společný původ ve slově "bažiti". Cituji "Bažiti ve smyslu něco mlsného jísti, hověti si při jídle. Význam jména Pažout pamatuje se mezi lidem někde co "mlsný". B je zde zaměněno za P. Stejného původu viz též Bažata, Bašta, Bažan a Bažant (!). Jméno poslední jest náhodou stejnozvuké s cizopůvodním názvem ptáka Bažanta. Patří sem i osadní jména Bažantov či Bažejovice".

Použité zdroje

Kotík, Antonín 1897: Naše přijmení: studie ku poznání přijmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti