původ příjmení Antoš

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vystvětlení původu příjmení Antoš.

Odpověď

Antoš - - 407. - 408. nejrozšířenější příjmení, čtvrté nejčastější od A, v
ČR 3 235 Antošů.

Příjmení Antoš patří do kategorie těch, jež byla odvozena od jmen osobních
(křestních). Je domácí podobou Antonína. Prof. Šmilauer ho řadil mezi nová
jména barokní, která došla velké obliby v letech 1560-1860 (spolu s Josefem,
Františkem a Karlem). To však neznamená, že se Antonín neobjevoval již
dříve. Jednu z prvních domácích variant příjmení (Antoss) zaznamenal Gebauer
z doby kolem r. 1400. V Rejstříku berničním arcibiskupství Pražského z r.
1379 jsou dva Antošové - Anthos ze vsi Dubé a Anthos z Laziště. Rozšíření
jména v době baroka souvisí s prosazováním kultu sv. Antonína z Padovy.

Jméno Antonius (Antoniovi či rodu Antoniů náležející) ovšem pochází už z
období starého Říma. Základ má co dělat s latinskou předložkou ante (viz
známé ante portas = před branami).

A tak lze v Antonínovi, Antošovi a všech dalších variantách spatřovat obsah
"přední, čelný, vynikající".S trochou fantazie snad i pojem pokrokový.

In: Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená. 2. díl, Malá encyklopedie
nejčastějších příjmení. Jména na 251.-501. místě. Adam-Žižka . Vyd. 1.
Praha : Epocha, 2003. 381 s.

ISBN 80-86328-30-9.