původ příjmení: Ansorg, Livar. Jméno Odon

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o původ příjmení: Ansorg, Livar. Jméno Odon.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Ansorg/ Ansorgová se nám nepodařilo vyhledat v nám dostupných zdrojích, zabývajících se původem a významem příjmení. Dokonce ani v statistikách zabývajících se četnoetí příjmení na území ČR se toto příjmení nevyskytuje. Našli jsme ale příjmení Ansorge, které by podle nás mohlo mít stejný základ. Příjmení Ansorge je tedy vysvětlováno v knize "Německá příjmení u Čechů" od J. Beneše následovně: Ansorge i Onsorge patrně od středohornoněmeckého sorge = starost, trápení, strach, nebezpečí. Patrně toto příjmení označovalo člověka bezstarostného, nebojácného apod.

Se svým dotazem se také můžete obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám odborníci na český jazyk měli poskytnout uspokojivější odpověď.

Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v ČR  osob s příjmením Ansorge, Ansorgová a Ansorgeová. Z toho 77 mužů a 8 žen (Ansorgeová) a 73 žen (Ansorgová). Najčastěji pak v Náchodě, Brně či Bromově. Věkový průměr mužů s tímto příjmením je 37 let a u žen s příjmením Ansorgeová je to 41 let a u žen s příjmením Ansorgová je průměrný věk 50 let.

Příjmení Livar/Livarová dle Moldanové, D. v knize "Naše příjmení" mohlo vzniknout buď z osobního jména Oliverus (je jméno nejasného původu a významu, odvozuje se buď z latinského "oliva" s významem pěstitel oliv nebo podobně jako Olaf ze severských jazyků s významem "pozůstatek předků"), nebo Libor (= lat. původu, z Liborius), je to též jméno nejasného původu, dnes se spojuje se jménem Lubor, tj. "libý, líbezný".

Dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v ČR v roce 2012 ČR 29 osob s tímto příjmením. Z toho 18 mužů a 11 žen. Nejčastěji pak v Ostravě, Náchodě, či Dobrušce. Věkový průměr mužů s tímto příjmením je 41 let a u žen 42 let. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, můžete některé další najít na zmíněném serveru www.nasejmena.cz.

Jméno Odon je odvozeno z německého jména Odo, což je původem zkrácenina jmen začínajících na Ot- (např. Otfried, Otmar aj. = tj. štěstí, majetek), stejně jako jeho další varianta Otto, česky Oto, Ota (jsou též zkráceninou z těchto jmen).

Jméno Odon mělo v ČR v roce 2012 30 lidí. Jejich věkový průměr je 59 let.

Pokud by Vás zajímal původ i dalších jmen a příjmení, doporučili bychom Vám využít např. níže uvedené zdroje, z kterých jsme čerpali i my.

Zdroje:

* http://www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.

vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :

Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : TAX AZ KORT, 2002. ISBN 80.238-8173-6.