Původ příjmení Adam

Text dotazu

původ příjmení ADAM,a kolik nás tu v praze žije

Odpověď

Dobrý den,

pěkná aplikace na vyhledávání četnosti výskytu příjmení v České republice je na adrese:

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Adam/hustota/

Podle této aplikace žilo v roce 2012 na území Prahy 306 mužů s příjmením Adam, v České republice celkem 2328 můžu.

ADAM = „pozemšťan“ nebo „ze země stvořený“

v roce 2003 to bylo asi 269. nejrozšířenější příjmení, třetí nejčastější od A, v ČR v roce 2003 žilo 4 636 Adamů

příjmení ADAM patří do kategorie jmen odvozených ze jmen osobních (křestních). Své největší popularity dosáhlo v éře reformace, která neuznávala jména světců, a obracela se proto ke Starému Zákonu v Bibli. Adam byl podle Bible prvním člověkem, jehož Bůh stvořil

„I učinil Hospodin člověka z prachu země…v potu tváře své chléb jísti budeš, dokavadž se nenavrátíš do země, poněvadž jsi z ní vzat“

Jméno Adam bezprostředně souvisí s hebrejským slovem „hádám“ = země, hlína, prsť

Pramen: MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. 2. díl, Jména na 251. -501. místě. 1. vyd. Praha : Epocha, 2003. 381 s., rejstř. ISBN 80-86328-30-9.