Původ příjmení a jeho význam

Text dotazu

Dobrý den,
potřeboval bych zjistit co nejvíce informací o příjmení Drahník. Můj dědeček přišel do Čech ze Slovenska takže si nejsem jistý zda se vám povede něco dohledat, ale předem děkuji za snahu.
Příjemný zbytek dne

Odpověď

Dobrý den,

nositelů příjmení Drahník je na našem území poměrně malý počet. Konkrétně se jedná o  17 mužů a 20 žen. Tento nepočetný výskyt pravděpodobně zapříčinil, že příjmení není jako samostatné heslo uvedeno v žádné nám dostupné literatuře o českých příjmeních. Předpokládáme však, že toto příjmení bude mít podobný původ jako příjmení Drahňák, Drahný či Drahon. Uvedená příjmení byla odvozena od přídavného jména drahý či z křestních jmen začínajících na Draho- (Drahomil, Drahoslav a pod. )

Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* Naše jména: www.nasejmena.cz