Původ příjmení

Text dotazu

Dobrý večer.

Rád bych vás poprosil o zjištění původu dvou příjmení? První je příjmení : Rohrbach a druhé Arazim.
Děkuji za vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Arazim patří do skupiny příjmení vzniklých z osobních jmen, kdy základ příjmení tvoří některé z křestních jmen, které se na území ČR hojně vyskytovala po staletí (např. jména apoštolů a světců). V případě příjmení Arazim (nebo také Arazím) je základem osobní jméno řeckého původu Erazim, Erasmus, což znamená milovaný, hodný láska. (Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. s. 28. ISBN 80-86781-03-8.)

Příjmení Rohrbach jsme nalezli v příručce o německých příjmeních u Čechů a ta ho zařazuje do skupiny příjmení vzniklých z místních jmen na území Rakouska. Váže se k místnímu názvu Rohrbach, které patřilo do bývalé provincie Pruské Slezsko s částí Lužice, dnes součást Polska. (Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. s. 207. ISBN 80-7044-212-3.)

Podle dat Ministerstva vnitra ČR se k roku 2016 nacházelo 93 výskytů příjmení Arazim a 43 výskytů příjmení Rohrbach v celé ČR. Odkazy na informace naleznete zde:

https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Arazim/hustota/
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Rohrbach/hustota/

Tématice původu příjmení se věnuje také pořad Českého rozhlasu ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český AV ČR. Připojujeme odkaz na epizodu věnovanou příjmení Arazim: Arazim | Dvojka (rozhlas.cz), o příjmení Rohrbach zatím epizoda nevznikla. Více o pořadu naleznete zde: O pořadu O původu příjmení | Dvojka (rozhlas.cz).