Původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o zjištění původu či významu slova Vachovec, je toto příjmení utvořeno ze jména Václav jako mnoho podobných příjmení nebo jde o něco odlišného?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení začínající základem Vach- pocházejí z osobního jména začínajícího Va- (Václav, Vavřinec).

Příjmení Vachovec pochází z přídavného jména přivlastňovacího anebo také ze slovesa vachtat = nemotorně se pohybovat, a to pochází z přejatého slova obecného významu vachta = stráž.

zdroj : D.Moldanová. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác 2004