Puvod prijmeni

Text dotazu

Dobry den,

jiz delsi dobu me zajima puvod meho prijmeni Moťka.

Toto prijmeni se vyskytuje prevazne v okoli Unicova a Litovle.

Rad bych se o jeho puvodu dozvedel vice.

Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

podle publikace Naše příjmení [Kotík 1897] souvisí původ jména Moťka se slovem motati - v přeneseném významu ve smyslu moták, popleta, nemotora.

Pulikace uvádí:

"Jména s koncovkou -ka - Moťka viz Motek [Kotík 1897, s. 79].

Moták (Motek), Motouš (viz Motek), Motl (viz Motek).

Na s. 76 Motek - náleží k motati ; smysl asi co moták neb nemotora (kdež ne je zmocňovací). I osadní jméno Motoly sem patří (od osob. Motola)."

V novější publikaci [Moldánová 2010] je nejpodobnějším uvedeným jménem Moták.

"Moták ze slova motat; popleta; apelativum (slovo obecného významu) moták = název dravého ptáka; Motal, Motálek, Motalík"

Dle veřejně dostupných dat žilo ke dni 31.12.2016 v České republice 147 mužů s příjmením Moťka a 138 žen s příjmením Moťková. Největší koncentrace nositelů tohoto jména je v okrese Olomouc, pověřené obce Olomouc, Litovel Mohelnice, dále je více nositelů tohoto jména v Praze (https://www.nasejmena.cz).

Použité zdroje

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:49baebe0-fddf-11e6-8830-005056827e51

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 80-86781-03-8. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:adaaaf20-4016-11e4-bc3a-005056827e51