původ příjmení

Text dotazu

původ příjmení: Buriánek, Mechel Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Buriánek je zdrobnělinou příjmení Burian. Na jeho významu a původu se však jazykovědci jednoznačně neshodují.

Kniha Vladimíra Matese: Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení udává, že prof. Svoboda, který se intenzivně zabýval staročeskými jmény, poznamenal, že původ tohoto příjmení je nejasný. Podle prof. Šmilauera (a dalších) má toto jméno být staročeskou variantou jména apoštola Jana. Ve Starých letopisech českých je popsána jedna událost, jež se měla přihodit " v den sv.Jana Buriana". Viktorin Kornel ze Všehrd má ve svém spise (Knížky šestery o obecných věcech křesťanských) podobu "Bur Jan".

Původ příjmení může tak být ještě podpořen poznámkou Tomáše Štítného z roku 1376:"Lidé ctie...svatého Jana Světlého, jemuž sú buryan zděli (tj. přezdili, dali přezdívku), aby krúpy nebily."

Kořen "bur" je základem pojmu "bouře" (rus. burja, slov. búrka) i bouřiti. To vedlo k interpretacím "Bur Jana" či "buryana" jako "bouřícího Jana".

Poznámka Jana ze Štítného může být ještě zhodnocena skutečností, že k tomuto světci se lidé za bouří modlili (snad by pak bylo vhodnější "Jan bouři krotící").

Původ příjmení Mechel jsme bohužel v našich jazykových příručkách nenalezli, s dotazem se, prosím, obraťte na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, www.ujc.cas.cz .

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2.. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.