Původ příjmení

Text dotazu

Vážení přátelé,
ráda bych se zeptala na původ svého příjmení. Za svobodna jsem se jmenovala Vavrousová, teď se jmenuji Loutocká. O jméně Vavrous nevím nic, jméno Loutocký podle manželových rodičů snad přišlo z Polska.
Budu moc ráda, když mi odpovíte.
Srdečně zdravím a protože se blíží Vánoce a konec roku, přeju krásné svátky a hodně zdraví.

Odpověď

Dobrý den,

k příjmení Vavrous se mi podařilo zjistit následující:

jedná se o příjmení odvozené od jména Vávra:

Vávra

  • první známá zmínka: 1585 - Vavřinec Kuchynka, téhož Vávry sestra
  • z osobního jména Vavřinec - viz tam a toto z latinského osobního jména Laurentius - viz Laurent (u města Laurenta; též vavřínem ověnčený)

Příjmení s podobným původem:

Vavřinka, Vavřiník, Vavřinec, Vavřínek, Vavřiňák, Vavruška, Vavrys, Vávře, Vavřena, Vavříček, Vavřička, Vavřich, Vavřík, Vavrušák, Vavruša, Vavruš, Vavruněk, Vavruch, Vavrovec, Vavroušek, Vavrouš, Vavrouch, Vavroš, Vavrouň, Vavroch, Vávro, Vavro, Vavrla, Vavris, Vavrinec, Vavrinčík, Vavrík, Vavrik, Vavrica, Vavrek, Vavrejn, Vavrečka, Vavrečan, Vavrda, Vavrčík, Vavrák, Vavrač, Vavřín (na Lounsku je toto znění základní podobou), Vávrů (přídavné jméno přivlastňovací), Vávrovský (z místního jména Vávrovice u Opavy nebo z přivlastňování rodině)
zdroj: www.prijmeni.cz

S příjmením Loutocká Vás asi zklamu, ale ani přes pátrání v několika různých zdrojích se mi nepodařilo narazit na žádnou zmínku o jeho původu. Zkuste se obrátit přímo na oddělení onomastiky Ústavu pro jazyk český AV ČR, pokud Vám neporadí oni, tak asi nikdo.

kontakt je: onomastika@ujc.cas.cz

Použité zdroje

www.prijmeni.cz
Moldanová, Dobrava 2015: Naše příjmení