Původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych zjistila původ příjmení Šárová.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šárová je v České republice zastoupeno 346krát. Jméno se v Čechách vyskytuje napříč mnoha okresy. Původní oblastní výskytu jsou Votice. Nejvíce žen se jménem Šárová žije v Praze (78).

Dobrava Moldanová se domnívá, že příjmení Šára může být odvozeno od slovenského "šerý" či polského "šarý". Sloveso "šárat se" znamená obtížně jít. Dalším možným zdrojem, z něhož vzniklo jméno, může být slovo "šár" ve významu řada (např. došků nebo šindelů na střeše).

Použité zdroje

http://www.kdejsme.cz/[…]/

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 978-80-86781-14-3.