Původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych zjistila původ příjmení Bařinová.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bařinová používá v České republice 548 žen. Původní lokalitou výskytu příjmení je jižní Morava, konkrétně Hodonín, Mikulov, Hustopeče a Břeclav.

Podle Antonína Kotíka patří příjmení do kategorie jmen odvozených od přírody, konkrétně od názvů pro mokřiny a bažiny. Ostatně i databáze historické češtiny uvádí, že slovo bařina označuje mokřad, bažinu nebo jezero.

Použité zdroje

https://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.