původ příjmení Ližan

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz, z čeho je odvozené příjmení LIŽAN. Příjmení pochází z Plzeňska z okolí Měčína (1720) a dnes je pouze 11 mužů tohoto příjmení. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

K původu příjmení LIŽAN uvádíme následující:

Antonín Kotík v knize Naše příjmení řadí příjmení LÍŽAN (ovšem nikoliv LIŽAN) mezi příjmení odvozená ze jmen místních  – Lížan (Líha) – s. 145.
(Kotík, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. 288 s.)

Dotaz na původ příjmení přináší Genealogické fórum:
GENEALOGIE • Zobrazit téma - Lyžan nebo Ližan  http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=30&t=12707

Použité zdroje

Publikace:
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 978-80-86781-14-3.
SVOBODA, Jan. Staročeská osobní jména a naše příjmení. Praha: Československá akademie věd, 1964. 317 s.
KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. 288 s.
BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355 stran. Studie a prameny; sv. 14.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.
KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: AZ KORT, 2008. 249 s. ISBN 80-238-8173-6.
Internet