původ příjmení

Text dotazu

Prosím Vás o alespoň hrubý přehled, kde a jak
vzniklo toto moje příjmení- Pochop.

Odpověď

Dobrý den,

podstatné jméno pochop znamená biřic,dráb nebo také pochopení anebo dravého ptáka.

Podle slovníku jazyka českého podstatné jméno pochop znamená také zakopnutí, klopýtnutí a obyčejně se používá ve spojení vzít, udělat pochop=zakopnout, klopýtnout.

Podstatné jméno pochopení znamená porozumění.

zdroj : D.Moldanová : Naše příjmení, Praha : Agentura Pankrác, 2004

Příruční slovník jazyka českého, Praha : ČSAV, 1941-43