Původ příjmení

Text dotazu

Při hledání informací k rodovému příjmení Ulrych
nalézám mnoho variant, které pravděpodobně souvisely nebo souvisí s
příjmením Ulrych:
Ulrych, Ulrich, Ullrich, Ullrych, Uldrych, Ulbrich, Ulbricht, Huldrych,
Urlich (popř. další).
Např. cet_jm_muzi_ciz.xls z
aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sprava/informat/.../
Prosím o informaci , která z těchto příjmení jsou považována za samostatná z
hlediska jejich původu a která spolu naopak souvisí a jak ?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

základem příjmení Ulrich, Ulrych je německé osobní jméno Ulrich (z uodal = dědictví a rîch = vládce; vládce nad dědičným statkem), jehož českou podobou je Oldřich. Stejný původ mají i příjmení Uldrich, Uldrych, Ullrich, Urlich a dále také Ulik, Ullík, Ullik, Ulíka, Ulka, Ullichová, Ullüch, Ullisch, Ulin, Ulinec. Příjmení Ulbricht, Ulbricht, Ulbrych, Ulbrycht byla odvozena z německého osobního jména Ulbert (z uodal = dědictví a bëraht = skvělý).

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. Str. 202-203. ISBN 978-80-86781-03-8.

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1. svazek. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Str. 110. ISBN 80-7044-212-3.

Původ příjmení Huldrych jsme v našich zdrojích bohužel nenalezli. Mohl by Vám pomoci ještě Ústav pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz).