původ příjmení

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu jmen GREPL a STLOUKAL.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Grepl není asi úplně obvyklé. Nenašli jsme ho v žádných nám dostupných příručkách, které používáme při zjišťování původu příjmení:

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení československých, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Nákladem Jana Kotíka, 1897. jako digitalizovaný dokument http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795 .

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.

Předpokládáme, že příjmení Grepl má původ z němčiny, ale ani v BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E.Purkyně, 1998. ISBN 80-7044-212-3. toto jméno neuvádí. Nabízí se podobnost s německým jménem Gretl, Gretel - Markéta (německo-český slovník na internetu), ale je to jen domněnka, zrovna tak jako podobnost s Křepel = křepelčí kohoutek (MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Mladá fronta, 1983.).

Příjmení Stloukal je podle vysvětlení odbornice na příjmení Dobravy Moldanové z - "příčestí minulého činného slovesa stloukat = též srovnávat (plátno, železo) na pravidelné kusy; Stluka".

Se svým dotazem se můžete obrátit i na Jazykovou poradnu Ústavu pro český jazyk AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Podle statistiky na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx?q=Y2hudW09Mg%3d%3d je příjmení Grepl na 1089. místě, četnost 660; Stloukal na 2537.místě, četnost 321.