původ pojmenování ulice Bečvářova na Praze 10

Text dotazu

Potřebuji znát původ pojmenování ulice Bečvářova na Praze 10. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Bečvářova ulice v Praze 10 - Strašnicích nese název podle Tomáše Bečváře (1822-1888), pražského měšťana a obchodníka, majitel pozemků ve Strašnicích.
V letech 1952 - 1991 se ulice jmenovala Soudružská, název připomínal společnou (soudružskou) práci členů KSČ a ROH při výstavbě sídliště Solidarita, viz Solidarity. Komunikace nesla tento název od svého vzniku.
Solidarita, stavební družstvo, které v tomto místě vybudovalo stejnojmenné sídliště.  V letech 1947-1949 bylo ve Strašnicích sídliště Solidarita s kapacitou 1260 bytů pro 4000 lidí. Sídliště bylo první v Praze, kde byly použity montované konstrukce. Podle způsobu a doby výstavby byly zvoleny názvy ulic - Dvouletky, Brigádníků, Soudružskou (dnes Bečvářovu) a Solidarity.
Čerpáno z: Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri, 1997 - 8. Díl 1. (A-N) 2. (O-Ž).