Původ orlice ve znaku ČR

Text dotazu

Jak se dostala orlice do českého znaku?

Odpověď

Dobrý den,

základní studií k dějinám českého znaku je studie Rostislava Nového K počátkům feudální monarchie v Čechách II : K počátkům českého znaku. In: Časopis Národního muzea : Řada historická. Roč.147. 1978, č.3/4, s. 147-172:

Původním znakem českých knížat byla prý (podle Dalimilovy kroniky; Dalimil zemř.asi 1347) černá orlice ve stříbrném (bílém) štítě. Plaménky šlehající z křídel mají symbolizovat starobylé právo českých panovníků (od Břetislava I.) vyznačovat cestu k císařskému dvoru ohněm. K tomu z kroniky Beneše Krabice z Weitmihle: "od starodávna si tak počínají čeští knížata a králové, že přicházejí v plameni a ohni; proto také od starodávna nosili černou orlici s ohnivými plaménky v bílém štítě, což je až dosud znak české země."
Svatováclavská orlice (sv. Václav , +asi 935) se během vývoje přemyslovského knížectví ve vrcholně středověké království měnila v osobní atribut Přemyslovců a význam v symbolice státu se přesunul do obrazu lvice (jednoocasé).

V době, kdy se církevně osamostatňuje stát zřízením pražského biskupství (973) a biskupství olomouckého (1063) byla znakem českého státu černá plamínková orlice ve stříbrném poli. (Kuthan, Jiří. Přemysl Otakar II. : Král železný a zlatý : Král zakladatel a mecenáš. Praha, 1993, s. 34.) Změna tohoto znaku je spojena s r. 1158, kdy český král Vladislav I. (král 1158-1173) získal od císaře jako odměnu za statečnost v při dobývání Milána právo nosit "lva o jednom ocase v červeném poli bielého". (Dalimil, c. 48, s. 88). Znamení plamenné (plaménkové, plamínkové) orlice až do doby Přemysla Otakara I. vyjadřovalo panovníka a stát, v průběhu 1. pol. 13. stol. bývalo spojováno s českou zemí a s čes. patronem sv. Václavem.

Poslední polepšení znaku českého panovníka souvisí s počátkem 13. stol., kdy prý římský král Ota IV. zaměnil lva za dosavadní lvici, při čemž původní barvy znamení a štítu jsou zachovány beze změny. (Dalimil, c. 78, s. 133: Druhym ocasem obdaři lva bielého, Budyšínem a Zhořelcem rozšíři zemi jeho ...") Ve 14. stol. je heraldický symbol orlice uváděn většinou ikonograficky, obvykle v souvislosti (přímé i nepřímé) s postavou sv. Václava. Ale už společná pečet´ království českého - signum svatého Václava, která stvrdila smír krále Přemysla Otakara I. s pražským biskupem Ondřejem v r. 1219, zobrazuje sv. Václava ve zbroji, s přilbou na hlavě, kopím a štítem s orlicí.
(Obrazová, Pavla ; Vlk, Jan. Major Gloria : Svatý kníže Václav. Praha, 1994, s. 142.) Do doby Přemysla Otakara II. spadá vznik moravského znaku šachované orlice, odvozené od orlice plamenné.