původ názvu vesnice Dolín

Text dotazu

Původ názvu vesnice Dolín u města Slaného. Tato informace bude sloužit pro jejich kroniku.

Odpověď

Dobrý den,

nabízíme Vám výklad původu názvu obce Dolín u Slaného, který uvádí ve své knize "Místní jména v Čechách, jejich vznik, původní význam a změny" prof. Antonín Profous. K výkladu vzniku názvu obce se zde píše:

"Tato ves se původně nazývala Dolyně a v latinských textech obyčejně Dolina. Jméno Dolyně vzniklo příponou -yně z osobního jména *Dola (nejspíše zkratkou osobního jména Odolen) a znamenalo *Dolova, t. ves. Jména na -yně časem ztrácela koncovou samohlásku, na př. Bavoryně (o. Hořovice) > lid. Baboryň, Bechyně > lid. Bechyň, dvůr Hostyně u Úval asi pod vlivem jmen na -ín zní lidově Hostín, dříve Hostýň, a.j. Také naše místní jméno se změnilo v Dolyň, pak pod stálým vlivem jmen na -ín a po změně ý >í, která se dokonala v 2. pol. 15. stol. (v. Trávn. HMČ. 93), v Dolíň, dále změnou í >ej podle změny ý >ej v Dolejň (v Dolejni). Ale spisovně se udržoval tvar na -íň, až se  >místní jméno koncovkou úplně srovnalo se jmény na -ín. Mezi lidem se však drží -ej- (Dolejn)."

Zdroj:

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl 1, A-H. 1. vyd. Praha : ČSAV, 1954. s. 422.