původ názvu ulice Ševčíkova, Praha 3

Text dotazu

původ názvu ulice Ševčíkova, Praha 3

Odpověď

Dobrý den, ulice Ševčíkova v Praze 3 je pojmenovaná po Otakaru Ševčíkovi (22.3.1852, Horažďovice, okr.Klatovy - 18.1.1934, Písek).

O. Ševčík byl významným houslistou a houslovým pedagogem celosvětového významu. Základy hudebního vzdělání získal u svého otce, vlasteneckého učitele. V letech 1866-70 studoval na pražské konzervatoři u A.Bennewitze.
Téměř 25 let se věnoval koncertní činnosti, dokud ji neznemožnila vážná choroba oka. Sólový i orch. hráč, 1870-73 koncertní mistr Mozartea v Salcburku, 1873 krátce Prozatimního divadla v Praze a 1873-74 Komické opery ve Vídni. 1875 začala jeho pedagogická činnost:1875-92 v carské hudební škole  v Charkově, na hudební akad. ve Vídni, 1919-21 na mistrovské škole pražské konzervatoře. Vyučoval i v USA: 1901-02 v Ithace, 1931-32 na mistrovských kurzech v Chicagu, New Yorku a Bostonu. V roce 1933 podnikl 3měsíční pedagogický zájezd do Velké Británie. Vyučoval i soukromě, zakladatelská postava české houslové metodiky. Autor několika publikací houslové metodiky, např. Škola houslové techniky. K jeho žákům patřili např.J.Kubelík a J .Kocian.

Použitá literatura:
* Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Zpracoval kolektiv autorů pod vedením Marka Lašťovky. 1. vyd.. Praha : Libri, 1997-1998. 2 sv. ISBN 80-85983-23-0 (soubor : váz.).

* TOMEŠ, Josef a kol. Český biografický slovník XX. století. Praha ; Litomyšl : Paseka : P. Meissner, 1999. 3 sv. ISBN 80-7185-248-1 (soubor : váz.).