Původ názvu ulice - Hodčina

Text dotazu

Dobrý den,

mohl bych Vás požádat o objasnění původu názvu ulice Hodčina, která se nachází na Praze 6?

Předem děkuji,

Jiří Valnoha

Odpověď

Dobrý den,

ulice Hodčina byla pojmenována podle postavy ze staročeské pověsti o tzv. dívčí válce. Hodka měla být jednou z dívek, které bojovaly po boku vůdkyně Vlasty (viz Rýmovanou kroniku českou tak řečeného Dalimila: "Młada, Hodka a Svatava,/ Klimka, Vracka a Častava/ tu podle své knieně vždy biechu,/ a dobrodružsky sě ovšěm jmějiechu." nebo literární zpracování pověsti z pera Aloise Jiráska: "Šik bojovných dívek se hnal za ní, dychtě po boji, a v čele všech, hned za Vlastou: Mlada, Svatava, Hodka, Radka i Častava."). Volba pro tento název ulice padla nejspíše kvůli tomu, že se pověst váže na oblast Šáreckého údolí. V nejbližším okolí Hodčiny ulice se nachází i další ulice pojmenované po postavách legendárních bojovnic: Vlastina, Klimčina, Častavina, Mladčina, Radčina, Svatavina.

Použité zdroje

X. : Válka dívčí. In JIREČEK, Josef (ed.). Rýmovaná kronika česká tak řečeého Dalimila. Praha : Matice česká, 1877, s. 18-21. (dostupné i online na adrese: https://cs.wikisource.org/[…]/X)

JIRÁSEK, Alois. Dívčí válka. In JIRÁSEK, Alois. Staré pověsti české. 3. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1959. s. 44-50. (dostupné i online na adrese: https://cs.wikisource.org/[…]/D%C3%ADv%C4%8D%C3%AD_v%C3%A1lka