Původ názvu ulice Albertova v Hradci Králové

Text dotazu

Dobrý den,
velice ráda bych se Vás zeptala na původ názvu ulice Albertova v Hradci Králové.

Odpověď

Albertova ulice je pojmenována po Eduardu Albertovi (1841 - 1900). Byl to český lékař a zakladatel moderní chirurgie u nás, narodil se 20. 1. 1841 v Žamberku. Studoval na gymnáziu v Rychnově a v Hradci Králové. Medicinu studoval ve Vídni. Za vědecké a společenské zásluhy byl v roce 1887 jmenován dvorním radou a v roce 1895 doživotním členem horní sněmovny. Zemřel v Žamberku 25. září 1900. Byl vynikajícím chirurgem a autorem metody zkracování nervů, extirpace specifického kloubového ložiska a je pokládán za autora první tyreoidektomie. Jako první zavedl v Rakousku antisepsi.

zdroj: MALINA, Jiří. Hradecké ulice. Podle koho se jmenují ulice v Hradci Králové. In: Zpravodaj Městského národního výboru v Hradci Králové, č. 13 (1978), s. 18.; DEJMEK, Bohumír. Historie a současnost Hradce Králové ve jménech ulic. Hradec Králové 1993, s. 37.