Svatomartinská husa I.

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla o přesném původu a spojení slov "Svatomartinská husa".

Odpověď

Dobrý den,

"Martinský svátek (11.11.) byl důležitým mezníkem v hospodářsko-právním ohledu. Uzavíral se hospodářský rok, byli vypláceni obecní služebníci, tzn. pastýři, a při této příležitosti se konaly obecní hromady. Ve starších dobách to byl termín, k němuž čeledíni a děvečky měnili službu u sedláků.

Poddaní v tento den odváděli vrchnosti dávky v drůbeži, obyčejně v husách."

Husa nesměla chybět ani na svátečním svatomartinském stole (tzv. "svatomartinská husa" - neboť byla připravována v den svátku sv. Martina).

"V textu jedné z koled z 15. stol. požadují dárky, hl. tučnou husu. To je i nejstarší zmínka o huse, obřadním jídle vázaném ke dni sv. Martina, které se udrželo až do 20. stol. z racionálního důvodu: před nastávající zimou se vyřazovala vykrmená drůbež, nevhodná k chovu. Při svátečním obědě dostával nejmladší pomocník hospodáře husí křídlo, aby při práci lítal, starší pak stehno, aby běhal a nebyl líný, hospodář si ponechával část prsní kosti (kobylku), z níž předpovídal průběh nastávajícího zimního období (bílá kost: tuhá zima a sníh, do modra zbarvená: mírná a vlhká zima). Blána z martinské husy platila jako lék: vkládala se do bot, aby nohy neomrzly, nepotily se, nenarostla kuří oka."

(Lidová kultura : národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. 1.vyd. Praha : Etnologický ústav Akademie věd České republiky v Praze a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v nakl. Mladá fronta, 2007. S. 534.)

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.11.2009 11:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu