původ názvů obcí Křivce, Bezdružice, Trpísty, Kokašice a Řešín

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych znát původ názvů obcí Křivce, Bezdružice, Trpísty, Kokašice a Řešín, všechny na Tachovsku. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dle publikace:

PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.

vznikly Vámi uvedené názvy obcí následovně:

Rešín, něm. Rössin - tato osada se prvotně nazývala nejspíše Ořešín jako ves Ořešín u Brna. Toto jméno vzniklo příponou -ín z osobního jména Ořecha a znamenalo Ořechův (Ořechův dvůr) .

(díl III., s. 560 )

Trpísty, něm. Trpist  - prvotní tvar Trpiesti -  trƄ-pesti (= tři pěsti), které je ve staroslovanštině trƄpestƄkƄ  „simia ( = opice)“ a česky trpaslík (původně člověk vysoký tři pěsti (stará míra))  „člověk malý, pidimužík, krček“ (díl IV.,  s. 386)

Kokašice, něm. Kokaschitz - jméno Kokašice =  ves lidí Kokašových, srov. příjmení Kokeš, Kokš, staročesky kokeš, -kše = kohout, penis (viz též Vokabulář webový: http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx ) (díl II.,  s. 280 )

Křivce, něm. Krips - jméno Křivce = ves křivců - staročesky křivec, -vcě = kdo jest křivý, nepravý ve svém jednání (viz též Vokabulář webový: http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx ) (díl II.,  s. 403 )

Bezdružice, něm. Weseritz - jméno Bezdružice = osada lidí Bezdruhových (osobní jméno Bezdruh vzniklo z výrazu "bez druha" = bez společníka, bez přítele"

(díl I,. s. 76 )