původ názvu obce TISOV

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o zjištění původu názvu obce TISOV okr. Strakonice. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně vzhledem k tomu, že se jedná o velmi malou obec se nám nepodařilo Tisov vyhledat v žádné nám dostupné literatuře, zabývající se původem názvu obcí v České republice. Našli jsme o této obci pouze zmínky na internetu na wikipedii, kde není zmíněn původ názvu a bohužel ani literatura z které bylo čerpáno, tudíž nelze tento zdroj považovat za zcela relevantní. A dále jsme našli zmínku na oficiálních stránkách obce Bělčice. Zasíláme odkaz na tyto stránky: http://www.belcice.cz/vismo/dokumenty2.asp?n=belcicke%2Dokoli&id=18462&p1=2100&grafika=1. Podle nich se první zmínka o Tisovu objevuje roku 1318. Údajně zde bývala i tvrz, která se jmenovala Tisovec a patřila pánům z Tisovce. Možná tedy název Tisov vznikl právě od této tvrzi či jména pánů, kteří ji vlastnili. Bohužel toto jsou ale již pouze naše dohady, které bohužel nemůžeme potvrdit literaturou.