Původ názvu obce Horní Počernice

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, jak vzniklo slovo Horní Počernice, případně jen Počernice, odkud a z jaké doby pochází tento název pražské městské části. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, ohledně původu místního jména /"Počernice"/ existuje několik hypotéz.
Mohlo být odvozeno od staročeského slova /"Počerná"/ ve významu "země, půda"
- v tomto případě by označovalo "ves počernových lidí" tj. lidí kteří vlastní půdu nebo půdu obdělávají.
Může být ovšem také odvozeno od adjektiva /"počerný"/, které znamená "poněkud černý, tmavý". Dle této hypotézy by slovo /"Počernice"/ označovalo ves, jejíž obyvatelé se odznačují tmavější pleti.

V psaných pramenech se slovo /"Počernice"/ objevuje v podobách:
/"Poczirnicz"/, /"Poczrnicz"/, /"Poczernicz"/, /"Podczirnicz"/, /"Poczernicze"/, /"Počernitz"/.
Název /"Horní Počernice"/ je patrně o něco mladší než název /"Dolní Počernice"/, který byl poprvé zaznamenán v dokumentech v první polovině 14. století. První záznam názvu /"Horní Počernice"/ v podobě /"Poczrnicz Superiori"/  se objevuje v dokumentu z r.1401. V pozdějších pramenech se objevuje i v podobách: /"Horzeyssy Poczernicze"/ (1654), /"Ober Počernitz"/ (1844). V dnešní podobě jména, psán jako /"Hornj Počerníce"/, je poprvé doložen v dokumentu z r. 1844.

Zdroj:

Profous, A. a kol.: Místní jména v Čechách: jejich vznik, původ, význam a změny. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960.