Původ názvu obce a tvrze Kadov

Text dotazu

Zajímal by mě původ názvu obce a tvrze Kadov.

Odpověď

Dobrý den,

nejstarší zmínka o jméně Kadov podle knihy "Kadov 1651 - 2011" pochází z urbáře novoměstského panství z r. 1587.

Jméno Kadov je složeno ze dvou částí: z kořene slova Kad a přípony -ov.

Ve staročeštině se tvar koncovky -ov používal pro přivlastňovací přídavná jména, dokud se v průběhu 14. století podoba -ov nezměnila přes tvar -uov v ův, jež používáme dosud. Znamená to, že tento název obce můžeme přeložit do podoby "Kadův". A to napovídá, že "Kad" by měl být osobou, po které se obec jmenuje. Ale výklad části Kad není jednoznačný. V obci Kadov se traduje, že jméno pochází od slovesa kaděti (kadí se), které označovalo mračit se, příchod oblačnosti nebo objevení se vodních par - kouření z lesa. Podle školní kroniky (založené v r. 1889) se jednalo o vodní páry, jež vystupovaly z bažin. Říkalo se údajně: lesy "kadí" (kouří) - bude deštivo. Ale podle obecní kroniky (založené v r. 1923) se mělo slovo kaděti vztahovat ke kouři, který stoupal z hutí nebo milířů schovaných v lese. Podle odborníků (Profous, Šrámek atd.) je část Kad odvozena od káď, jejíž význam byl přenesen formou přezdívky či narážky na osoby, jež byly poněkud obéznější.

Více viz již zmíněná kniha.

Použité zdroje

* oficiální stránky obce Kadov: http://www.kadov.net/cs/historie-a-pamatky-obce/R20-A0/
* Lopaur, Miloslav. Kadov: 1651-2011: kronika jedné horské vesnice na novoměstském panství. Kadov: Obec Kadov, 2011. 170 s., [26] s. obr. příl. ISBN 978-80-260-4309-6.
[ http://aleph.nkp.cz/F/?func[…]02456892&local_base=NKC ]