původ názvu obce

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je původ názvu obce MRAČ?

Odpověď

Dobrý den,

"katastrální území obce Mrač zaujímá rozlohu 615 ha, v současné době na něm žije okolo 760 stálých obyvatel. První zmínky o Mrači pochází z roku 1318, kdy zde na tvrzišti, zbudovaném na podlouhlém vejčitém pahrbku, sídlil nechvalně známý lapka Zdislav z Mrače. Jeho předkové tu však pobývali na dřevěném hrádku již v polovině 13. století. Dnes je Mrač moderní obcí s dobrou občanskou vybaveností, má novou hasičskou zbrojnici s klubovnou a tělocvičnou, restauraci či rekonstruovaný obecní úřad."

www.mrac.cz

(ŠEVČÍKOVÁ, Veronika, Česká republika: města a obce České republiky: tradice, historie, památky, turistika, současnost.)

Dle knihy "Naše místní jména v Čechách vznikl název obce Mrač následovně:

"Jm. Mrač vzniklo přivlastň. příponou -jƂ z os. jm. Mrak (v. jm. Mrakov, okr. N. Strašecí) a znamenalo Mrakův, t. dvůr n. hrad."

(PROFOUS, Antonín, Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny)

Přehled majitelů panství Mrač:

"Panství Mrač: 1318 Zdislav z Mrače, 1356 bratři Oldřich, Vilém a Ješek z Mrače, od konce 14. století do 1540 Benešovici ( 1405 Beneš z Lopřetic na Mrači, 1410 Oldřich z Mrače, 1438 Beneš z Dubě a z Mrače, předek Mračských z Dubě, kolem 1493 Petr a Vilém, pak Petrův syn Jan, potom do 1540 jeho matka Ludmila); 1540-fl550 Jaroslav st. ze Selmberka a z Kosti, majitel p. Komorní Hrádek, od 1550 vdova Anna, roz. Krajiřová z Krajku, do r. 1597 jejich syn Jan; od 1598 Adam ml. z Valdštejna a jeho syn Jan Viktorin - připojeno ke Komornímu Hrádku; 1638 Mrač oddělena jako díl Jana Viktorina Z Valdštejna, který jej prohospodařil; od 1648 zástavně Václav z Vrbna a Bruntálu; 1663-l685 Bernard Ignác z Martinic (držitel Hořovic), poté jeho dcera Terezie Františka, provdaná za Jana Františka z Vrbna a z Bruntálu; v držení rodu do 1709; od 1725 Jan Josef z Vrtby, který spojil Mrač s Konopištěm."

(KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.)

Více informací o historii obce můžete nalézt na stránkách: http://www.mrac.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=92&Itemid=178

Použité zdroje

* ŠEVČÍKOVÁ, Veronika, ed. a KOVÁŘOVÁ, Lenka, ed. Česká republika: města a obce České republiky: tradice, historie, památky, turistika, současnost. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm: Proxima Bohemia, 2013. 1432 s. ISBN 978-80-905393-0-3., str. 903

* PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. sv. 3, 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1951, str. 143.

* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. sv. 3, 1. vyd. Praha: Libri, 1998, str. 674