Původ názvu města Zlín

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat na původ názvu města Zlín. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Název Zlín je poprvé připomínán v roce 1322 (podoba názvu Slyn) - jméno je odvozeno přivlastňovací příponou -ín od staročeského osobního jména Zla ("zlý člověk") a znamená "Zlův (např. majetek)". Od přídavného jména zlý byla v staré češtině odvozena řada osobních jmen, např. Zlech (v místním jméně Zlechov).

Tyto informace uvádí LUTTERER, Ivan, MAJTÁN, Milan, ŠRÁMEK, Rudolf.
Zeměpisná jména Československa: slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1982. 376 stran.